Terapia dźwiękiem – metoda Petera Hessa w pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
PDF

Słowa kluczowe

masaż dźwiękiem
terapia dźwiękiem
metoda Petera Hessa
dźwięk w pracy indywidualnej i grupowej z dziećmi

Jak cytować

KATARYŃCZUK-MANIA , L. . Terapia dźwiękiem – metoda Petera Hessa w pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Konteksty Pedagogiczne, [S. l.], v. 1, n. 1, 2013. DOI: 10.19265/kp.2013.1.1.44. Disponível em: https://kontekstypedagogiczne.pl/kp/article/view/44. Acesso em: 19 kwi. 2024.

Abstrakt

Autorka przedstawia najważniejsze założenia metody Petera Hessa stosowane w profilaktyce i terapii dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Podkreśla również, że metoda ta jest jeszcze mało znana w Polsce i wymaga badań. Od kilkunastu lat autorka wykorzystuje masaż dźwiękiem jako wspomagającą i relaksującą metodę w pracy z dziećmi, w tym z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

https://doi.org/10.19265/kp.2013.1.1.44
PDF

Bibliografia

Hess P., Kangmassage nach Peter Hess, Seminare und Informationen für Klang-Massage--Therapie, Uenzen 1999.

Hess P., Klangschalen für Gesundheit und innere Harmonie, München 1999.

Hess P., Misy dźwiękowe. Zastosowanie w życiu codziennym,przeł. M. Musioł, Garbicz 2005.

Kataryńczuk-Mania L., Twórcza aktywność dziecka niepełnosprawnego poprzez realizacjęformy „tworzenie muzyki”, [w:] Twórczość – wyzwanie XXI wieku, red. E. Dombrow-ska, A. Niedźwiedzka, Kraków 2003.

Kataryńczuk-Mania L., Sound therapy in prophylaxis and speech therapy rehabilitation,[w:] Methods of diagnosis and speech therapy in logopaedics. Selected Issues. Methods supporting speech therapy, red. E.M. Skorek, Zielona Góra 2010.

Kataryńczuk-Mania L., Zabawy dźwiękowe w pracy z dziećmi – przykłady praktyczne, [w:] Terapia dźwiękiem, red. L.Kataryńczuk-Mania, Zielona Góra 2007.

Koller Ch.M., Der Einsatz von Klangen in pädagogischen Arbeitsfeldern, Hamburg 2007.

Koller Ch., Klänge in der Pädagogik, [w:] Terapia dźwiękiem, red. L. Kataryńczuk-Ma-nia, Zielona Góra 2007.

Koller Ch., Hess P. et al., Klangmassage nach Peter Hess in der Praxis, Uenzen 2005.

Matuszak L., Terapia dźwiękiem dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, [w:] Terapia dźwiękiem, red. L. Kataryńczuk-Mania, Zielona Góra 2007.

Ozimek S., Wpływ masażu dźwiękiem misami tybetańskimi na zdrowie psychosomatyczne człowieka, [w:] Terapia dźwiękiem, red. L.Kataryńczuk-Mania, Zielona Góra 2007.

Portalska H., Portalski M., Klangschalen. Klang Unterstutzung der Diagnose, der Thera-pie, Poznań 2008.

Portalska H., Portalski M., Misy tybetańskie i ich oddziaływanie na organizm, [w:] Te r a-piadźwiękiem, red. L. Kataryńczuk-Mania, Zielona Góra 2007.

Portalska H., Portalski M., Neurostymulacja z wykorzystaniem dźwięku w pracy z autystą, „Wspólne Tematy” 2006, nr 7–8.

Wybrane elementy terapii w procesie edukacji artystycznej, red. L. Kataryńczuk-Mania, Zielona Góra 2002.

Zurek P.E., Die Geschichte der Klangpädagogik nach Peter Hess – Der duft von bonerwachs und knete!, [w:] Terapia dźwiękiem, red. L. Kataryńczuk-Mania, Zielona Góra 2007.

Zurek P.E., Hess P., Klangschalen mit Allen Sinnenspielen und Lernen, Uenzen 2005.

Autor zgodnie z zaleceniem MNiSW, by przeciwdziałać praktykom „ghostwriting” i „guest authorship” składając tekst dołącza oświadczenie Autora/Autorów, w którym deklaruje wkład każdego z Autorów w powstawanie publikacji. Własnoręcznie podpisane oświadczenie należy przesłać na adres redakcji:

Joanna Skibska | w formie skanu przesłać poprzez system OJS (biblioteka wydawcy).

Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów w związku z publikacją artykułu na łamach czasopisma Konteksty Pedagogiczne oraz nie otrzymują gratyfikacji finansowej za opublikowanie tekstu. Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w artykułach, które nie mają wpływu na merytoryczną stronę publikacji.

Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Wydawnictwo Libron autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Wydawnictwo Libron posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).

Tekst jest udostępniany w internecie na licencji CC-BY-SA

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.