Dzieci z autyzmem u logopedy – program diagnozy funkcjonalnej i terapii logopedycznej w świetle indywidualnych przypadków
PDF

Słowa kluczowe

dziecko autystyczne
wczesna diagnoza
terapia logopedyczna
program diagnozy funkcjonalnej

Jak cytować

MACHOŚ-NIKODEM, M. Dzieci z autyzmem u logopedy – program diagnozy funkcjonalnej i terapii logopedycznej w świetle indywidualnych przypadków. Konteksty Pedagogiczne, [S. l.], v. 1, n. 2, 2014. DOI: 10.19265/kp.2014.1.2.58. Disponível em: https://kontekstypedagogiczne.pl/kp/article/view/58. Acesso em: 23 lis. 2024.

Abstrakt

Praca logopedyczna z dzieckiem autystycznym wymaga podejścia holistycznego. Nie sposób koncentrować się tylko na mowie werbalnej. Autorka tekstu, opisując przypadki dzieci z autyzmem, podkreśla znaczenie wczesnej dia­gnozy i terapii zaburzeń. W artykule podjęto próbę uzasadnienia tezy głoszącej, że każdy pacjent z diagnozą autyzmu wymaga indywidualnego podejś.

https://doi.org/10.19265/kp.2014.1.2.58
PDF

Bibliografia

Cieszyńska J., Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych. Metoda krakowska, Kraków 2011.

Kielin J., Rozwój daje radość. Terapia dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim, Gdańsk 2002.

Machoś M., Diagnoza neurologopedyczna niemowlęcia. Ocena odruchów ze sfery orofa­cjalnej oraz umiejętności istotnych dla rozwoju mowy, Bytom 2010.

Machoś M., Od zabawy do mówienia. Poradnik dla rodziców i logopedów, Kraków 2012.

M. Rządzka, Warunki prawidłowego rozwoju mowy. Wczesna interwencja – szansa dla dziecka, rodziny, społeczeństwa. Materiały konferencyjne, Żary 2009.

Autor zgodnie z zaleceniem MNiSW, by przeciwdziałać praktykom „ghostwriting” i „guest authorship” składając tekst dołącza oświadczenie Autora/Autorów, w którym deklaruje wkład każdego z Autorów w powstawanie publikacji. Własnoręcznie podpisane oświadczenie należy przesłać na adres redakcji:

Joanna Skibska | w formie skanu przesłać poprzez system OJS (biblioteka wydawcy).

Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów w związku z publikacją artykułu na łamach czasopisma Konteksty Pedagogiczne oraz nie otrzymują gratyfikacji finansowej za opublikowanie tekstu. Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w artykułach, które nie mają wpływu na merytoryczną stronę publikacji.

Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Wydawnictwo Libron autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Wydawnictwo Libron posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).

Tekst jest udostępniany w internecie na licencji CC-BY-SA

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.