Zaburzenia w zachowaniu u uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną
PDF

Słowa kluczowe

zaburzenia zachowania
osoba niepełnosprawna intelektualnie

Jak cytować

PAJĄK, K. Zaburzenia w zachowaniu u uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną. Konteksty Pedagogiczne, [S. l.], v. 2, n. 3, 2014. DOI: 10.19265/kp.2014.2.3.67. Disponível em: https://kontekstypedagogiczne.pl/kp/article/view/67. Acesso em: 26 grudz. 2024.

Abstrakt

Problematyka zaburzeń w zachowaniu wydaje się istotna z uwagi na to, że coraz bardziej poszerza się skala zachowań trudnych, będących wynikiem zaburzeń emocjonalnych i prowadzących często do niedostosowania społeczne­go. Problemy przystosowawcze mogą mieć dwojaki charakter i pojawiać się pod postacią zachowań agresywnych lub też jako zachowania wycofane, o charak­terze internalizacyjnym. McKinney33 zwraca uwagę na to, że dostosowanie nie jest przeciwieństwem niedostosowania, gdyż jednostka może się dostosować, ale w sposób niewłaściwy.

https://doi.org/10.19265/kp.2014.2.3.67
PDF

Bibliografia

Aronson E., Wilson T.D., Akert R.M., Psychologia społeczna. Serce i umysł, przeł. Brze­zwińska et al., Poznań 1997.

Biała M., Problemy z zachowaniem dzieci i młodzieży,Warszawa 2008.

Czajkowska I., Herda K., Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w szkole, Warszawa 1989.

Hillenbrand C., Pedagogika zaburzeń w zachowaniu, przeł. E. Cieślik,Gdańsk 2007.

Konopnicki J., Niedostosowanie społeczne,Warszawa 1971.

Lipkowski O., Dziecko społecznie niedostosowane i jego resocjalizacja,Warszawa 1971.

Mikrut A., Agresja młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną – uwarunkowania i przejawy, Kraków 2005.

Mikrut A., Zaburzenia w zachowaniu młodzieży z lekką niepełnosprawnością intelek-tualną – przejawy i uwarunkowania,[w:] K. Ćwirynkało, Wychowanie w edukacji specjalnej osób z lekką niepełnosprawnością intelektualną, Toruń 2011.

Mikrut A., Olszewski S., Zachowania agresywne a lęk u osób upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim i ich pełnosprawnych intelektualnie rówieśników,[w:] B. Urban,Problemy współczesnej patologii społecznej,Kraków 1998.

Namysłowska I., Psychiatria dzieci i młodzieży,Warszawa 2004.

Olszewski S., Postrzeganie przestrzeni życiowej przez młodzież z niepełnosprawnością in-telektualną w kontekście zachowań agresywnych,Kraków 2005.

Pecyna M., Rodzinne uwarunkowania zachowania dziecka, Warszawa 1998.

Podgórecki A., Patologia życia społecznego, Warszawa 1969.

Siemaszko A., Granice tolerancji, o teoriach zachowań dewiacyjnych,Warszawa 1993.

Stawicka M., Polaszewska­Nicke M., Jakość przywiązania w etiologii zachowań agre-sywnych,[w:] B. Gulla, M. Pleczyk­Wysocka, Przestępczość nieletnich, Kraków 2009.

Stelmach J., Rodzinne uwarunkowania przestępczości nieletnich,[w:] B. Urban, Społeczne konteksty zaburzeń w zachowaniu,Kraków 2001.

Urban B., Osobowościowe i społeczne predykatory zachowań przestępczych,[w:] B. Urban, Dewiacje wśród młodzieży – uwarunkowania i profilaktyka,Kraków 2001.

Urban B., Zaburzenia w zachowaniu i przestępczość młodzieży, Kraków 2000.

Urban B., Osobowe i społeczne predykatory zachowań przestępczych,[w:] B. Urban, De-wiacje wśród młodzieży – uwarunkowania i profilaktyka,Kraków 2000.

Wolińska J.M., Agresywność młodzieży. Problem indywidualny i społeczny,Lublin 2000.

Wójcik D., Środowisko rodzinne a poziom agresywności młodzieży przestępczej i nieprze-stępczej,Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk 1977.

Wrótniak U., Refleksje nad rozwojem społecznym dziecka niepełnosprawnego intelektual-nie w kontekście przygotowania go do roli ucznia, „Chowanna” 2004 , nr 22.

Wysocka E., Diagnoza w resocjalizacji. Obszary problemowe i modele rozwiązań w ujęciu psychopedagogicznym,Warszawa 2008, 2009.

Żywanowska A., Agresja u osób z lekką niepełnosprawnością intelektualną. Wielowymia-rowość uwarunkowań, Kraków 2009.

Autor zgodnie z zaleceniem MNiSW, by przeciwdziałać praktykom „ghostwriting” i „guest authorship” składając tekst dołącza oświadczenie Autora/Autorów, w którym deklaruje wkład każdego z Autorów w powstawanie publikacji. Własnoręcznie podpisane oświadczenie należy przesłać na adres redakcji:

Joanna Skibska | w formie skanu przesłać poprzez system OJS (biblioteka wydawcy).

Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów w związku z publikacją artykułu na łamach czasopisma Konteksty Pedagogiczne oraz nie otrzymują gratyfikacji finansowej za opublikowanie tekstu. Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w artykułach, które nie mają wpływu na merytoryczną stronę publikacji.

Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Wydawnictwo Libron autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Wydawnictwo Libron posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).

Tekst jest udostępniany w internecie na licencji CC-BY-SA

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.