Młodzi Polacy po transformacji wobec wartośc
PDF

Słowa kluczowe

kategorie moralne
przełom ustrojowy
etyka
reportaż społeczny
dyskurs metakulturowy,
kryzys egzystencjalny
kryzys aksjologiczny
tradycyjne wartości
budowa nowego człowieka
projekt zmian społecznych

Jak cytować

SZYMANOWSKA, E. Młodzi Polacy po transformacji wobec wartośc. Konteksty Pedagogiczne, [S. l.], v. 1, n. 8, 2017. DOI: 10.19265/KP.2017.018101. Disponível em: https://kontekstypedagogiczne.pl/kp/article/view/133. Acesso em: 21 lis. 2024.

Abstrakt

Celem artykułu jest próba scharakteryzowania stosunku do kate-gorii moralnych części młodego pokolenia Polaków po przełomie ustrojowym 1989 r. Autorka omawia wybrane reportaże „Gazety Wyborczej”, portretując bo-haterów indywidualnych, tworzących obraz bohatera zbiorowego, pod kątem ety-ki, i analizując określone aspekty ich życia osobniczego. W znalezieniu uniwersal-nych sensów, na które przekłada opisy jednostkowych doświadczeń, pomaga jej uwzględnienie trzech kontekstów: psychologicznego, społecznego i kulturowego.

https://doi.org/10.19265/KP.2017.018101
PDF

Bibliografia

Bauman, Z. (2000). Ponowoczesność jako źródło cierpień. Warszawa: Wydawnictwo Sic!.Czapliński, P. (2003). Świat podrobiony. Krytyka i literatura wobec nowej rzeczywistości. Kraków: Universitas.

Dubis, M. (2014). Wartości i style życia młodzieży. Jagiellońskie Studia Socjologiczne, 1.Glensk, U. (2002). Proza wyzwolonej generacji 1989–1999. Kraków: WL.

Kwiatkowska-Ratajczak, M. (1994). Z perspektywy wartości o prozie dla dzieci i mło­dzieży. Poznań: Nakom.

Ossowska, M. (1970). Normy moralne: próba systematyzacji. Warszawa: PWN.

Ostałowska, L. (2012a). Masz mierny i idź. W: L. Ostałowska. Bolało jeszcze bardziej. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne.

Ostałowska, L. (2012b). Na Bałutach jeszcze Polska. W: L. Ostałowska. Bolało jeszcze bardziej. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne.Ostałowska, L.(2012c). Teraz go zarymuję. W: L. Ostałowska. Bolało jeszcze bardziej. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne.

Ostałowska, L., Smoleński, P. (2002). Ucz się, wynieś śmieci (rozmowa). Gazeta Wy­borcza, nr 265, Duży Format, 28.

Smoleński, P. (1989), Pokolenie kryzysu. Paryż: Instytut Literacki.

Świda-Ziemba, H. (1998). Wartości egzystencjalne młodzieży lat dziewięćdziesiątych. Warszawa: ISNS UW.Świda-Ziemba, H. (2000). Obraz świata i bycia w świecie (z badań młodzieży licealnej). Warszawa: ISNS UW.

Świda-Ziemba, H. (2005). Młodzi w nowym świecie. Kraków: WL.

Autor zgodnie z zaleceniem MNiSW, by przeciwdziałać praktykom „ghostwriting” i „guest authorship” składając tekst dołącza oświadczenie Autora/Autorów, w którym deklaruje wkład każdego z Autorów w powstawanie publikacji. Własnoręcznie podpisane oświadczenie należy przesłać na adres redakcji:

Joanna Skibska | w formie skanu przesłać poprzez system OJS (biblioteka wydawcy).

Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów w związku z publikacją artykułu na łamach czasopisma Konteksty Pedagogiczne oraz nie otrzymują gratyfikacji finansowej za opublikowanie tekstu. Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w artykułach, które nie mają wpływu na merytoryczną stronę publikacji.

Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Wydawnictwo Libron autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Wydawnictwo Libron posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).

Tekst jest udostępniany w internecie na licencji CC-BY-SA

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.