Elastyczność i różnorodność prowłączających działań i rozwiązań w systemie edukacji jako remedium w kształceniu uczniów o specjalnych potrzebach
PDF

Słowa kluczowe

edukacja włączająca
elastyczna i zróżnicowana oferta edukacyjna
uczniowie o specjalnych potrzebach

Jak cytować

JANISZEWSKA-NIEŚCIORUK, Z. Elastyczność i różnorodność prowłączających działań i rozwiązań w systemie edukacji jako remedium w kształceniu uczniów o specjalnych potrzebach. Konteksty Pedagogiczne, [S. l.], v. 1, n. 1, 2013. DOI: 10.19265/kp.2013.1.1.41. Disponível em: https://kontekstypedagogiczne.pl/kp/article/view/41. Acesso em: 26 kwi. 2024.

Abstrakt

W artykule podkreślam, że upowszechnianie proinkluzyjnych dzia-łań i rozwiązań w systemie edukacji, choć społecznie pożądane i oczekiwane, jest utrudnione, jednocześnie nieelastyczne przez obecne w jej przestrzeni problemy. Owe problemy, które charakteryzuję, to niedostatki kompetencyjnego przygo-towania realizatorów włączającego kształcenia – pedagogów i nauczycieli – oraz praktyki społecznej stratyfikacji uczniów. Wskazuję na potrzebę ich monitoro-wania i sukcesywnego rugowania w celu tworzenia elastycznej i zróżnicowanej w swej ofercie prowłączającej edukacji uczniów o specjalnych potrzebach.

https://doi.org/10.19265/kp.2013.1.1.41
PDF

Bibliografia

Bartnikowska U., Ćwirynkało K., Rodziny adopcyjne i zastępcze dziecka z niepełnospraw-nością, Kraków 2013.

Chrzanowska I., Poziom osiągnięć szkolnych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyj-nymi na etapie gimnazjum a forma organizacyjna kształcenia, Łódź 2004.

Chrzanowska I., Zaniedbane obszary edukacji – pomiędzy pedagogiką a pedagogiką spe-cjalną, Kraków 2009.

Dolata R., Szkoła – Segregacje – Nierówności, Warszawa 2008.

Edukacja przedszkolna. Polityka samorządów gminnych w zakresie edukacji przedszkolnej, red. P. Swianiewicz, Warszawa 2012.

Janiszewska-Nieścioruk Z., Aktualne preferencje edukacyjne uczniów o specjalnych potrze-bach i ich konsekwencje, [w:] Szkoła dla osób z niepełnosprawnością. Wzory – codzien-ność – wyzwania, Dyskursy Pedagogiki Specjalnej, t. 10, red. A. Krause, J. Belzyt, S. Sadowskiej, Gdańsk 2012.

Janiszewska-Nieścioruk Z., Problematic availability of educational system for people with disabilities, [w:] Disability – the contextuality of its meaning, red. T. Żółkowska, L. Konopska, Szczecin 2010.

Janiszewska-Nieścioruk Z., Trudności związane z implementacją probolońskich zmian w kształceniu pedagogów i nauczycieli, „Niepełnosprawność i Rehabilitacja” 2013, nr 1.

Koraszewski A., Dzieci mlecze, www.racjonalista.pl/kk.php/s,5622 [dostęp: 20.07.2013].

Kosakowski C., Węzłowe problemy pedagogiki specjalnej, Toruń 2003.

Kwieciński Z., Wykluczenie, Toruń 2002.

Mastalerz-Jakus K., Warunki edukacji przedszkolnej 2012 po pierwszym roku obowiąz-kowej nauki dzieci pięcioletnich, Warszawa 2012, www.rzecznikrodzicow.pl/sites/default/files/raport/_edukacja_przedszkolna_calosc.pdf [dostęp: 20.07.2013].

Murawska B., Segregacje na progu szkoły podstawowej, Warszawa 2004.Szkudlarek T., Edukacja i konstruowanie społecznych nierówności, [w:] Fenomen nierów-ności społecznych, red. J. Klebaniuk, Warszawa 2007.

Szumski G., Integracyjne kształcenie niepełnosprawnych, Warszawa 2006.

Śliwerski B., Oświatowy remanent, czyli o ideologicznym majsterkowaniu polityków oświa-towych w latach 1989-2006, [w:] Wychowanie. Pojęcia–Procesy–Konteksty. Interdyscy-plinarne ujęcie, red. M. Dudzikowa, M. Czerepaniak-Walczak, Gdańsk 2008

.Śliwerski B. (rozmowa), Zmierzamy ku edukacyjnej katastrofie, „Gazeta Prawna” z 13.03.2013, http://wiadomosci.onet.pl/kraj-prof-boguslaw-sliwierski-zmierzamy-ku-edukacyjnej-,1,5485780,wiadomosc.html [dostęp: 20.07.2013].

Autor zgodnie z zaleceniem MNiSW, by przeciwdziałać praktykom „ghostwriting” i „guest authorship” składając tekst dołącza oświadczenie Autora/Autorów, w którym deklaruje wkład każdego z Autorów w powstawanie publikacji. Własnoręcznie podpisane oświadczenie należy przesłać na adres redakcji:

Joanna Skibska | w formie skanu przesłać poprzez system OJS (biblioteka wydawcy).

Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów w związku z publikacją artykułu na łamach czasopisma Konteksty Pedagogiczne oraz nie otrzymują gratyfikacji finansowej za opublikowanie tekstu. Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w artykułach, które nie mają wpływu na merytoryczną stronę publikacji.

Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Wydawnictwo Libron autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Wydawnictwo Libron posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).

Tekst jest udostępniany w internecie na licencji CC-BY-SA

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.