Wykorzystanie koncepcji Celestyna Freineta we współczesnej praktyce pedagogicznej
PDF

Słowa kluczowe

pedagogika
koncepcja
nauczyciel
szkoła
uczeń
praktyka
twórczość
zabawa
nauka

Jak cytować

KUŹNIK, M. Wykorzystanie koncepcji Celestyna Freineta we współczesnej praktyce pedagogicznej. Konteksty Pedagogiczne, [S. l.], v. 1, n. 6, 2016. DOI: 10.19265/kp.2016.1.6.111. Disponível em: https://kontekstypedagogiczne.pl/kp/article/view/111. Acesso em: 23 lis. 2024.

Abstrakt

Artykuł wyjaśnia, na czym polega koncepcja pedagogiczna Celesty-na Freineta. Odnosi założenie freinetowskie do współczesnej szkoły. Przedstawia sylwetkę ucznia pracującego metodami i technikami Freineta. Dopełnieniem jest przykład szkoły, w której realizowana jest koncepcja freinetowska. Cennym źródłem informacji są również wypowiedzi nauczycieli pracujących według oma-wianej koncepcji pedagogicznej.

https://doi.org/10.19265/kp.2016.1.6.111
PDF

Bibliografia

Adamek J., Podstawy edukacji wczesnoszkolnej, Kraków 2000.

Borawska K., Recepta na edukacyjny sukces, czyli Ecole Freinet w Vence, „Życie Szkoły” 2000, nr 8.

Gloton R., Clero C., Twórcza aktywność dziecka, przeł. I. Wojnar, Warszawa 1988.

Integracja w pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym, red. H. Sowińska, Poznań 1996.

Kłosińska T., Droga do twórczości. Wdrażanie technik Celestyna Freineta, Kraków 2000.

Krzesińska B., Olek-Redlarska Z., Pedagogika Freineta a teraźniejszość, „Życie Szkoły” 1995, nr 6.

Maszczyńska-Góra G., Idea pedagogiki Celestyna Freineta, „Język Polski w Szkole dla Klas IV–VIII” 1992/1993, nr 1/2.

Mendel M., Szuksta M., Współczesne tendencje w nauczaniu inspirowane metoda-mi M. Montessori, C. Freineta, R. Steinera – na przykładzie jednej ze szkół spo-łecznych w Gdańsku, Gdynia 1995.

Napiórkowska Z., W klasach freinetowskich, „Nowa Szkoła” 1971, nr 10.

Rimm S., Bariery szkolnej kariery. Dlaczego dzieci zdolne mają słabe stopnie?, przeł.D. Ekiert-Grabowska, Warszawa 1994.

Semenowicz H., Freinet w Polsce. Próby realizacji koncepcji pedagogicznej C. Freineta w szkole polskiej, Warszawa 1980.

Świniarski S., System Celestyna Freineta – moje doświadczenia, „Nowa Szkoła” 1982, nr 1.

Wiśniewska K., Moje doświadczenia z pedagogiką Freineta, „Życie Szkoły” 1997, nr 3.

Zyzik E., Wykorzystywanie techniki swobodnych tekstów Celestyna Freineta w pracy z dziećmi w młodszym wieku szkolnym, „Nauczanie Początkowe” 2003, nr 2.

Autor zgodnie z zaleceniem MNiSW, by przeciwdziałać praktykom „ghostwriting” i „guest authorship” składając tekst dołącza oświadczenie Autora/Autorów, w którym deklaruje wkład każdego z Autorów w powstawanie publikacji. Własnoręcznie podpisane oświadczenie należy przesłać na adres redakcji:

Joanna Skibska | w formie skanu przesłać poprzez system OJS (biblioteka wydawcy).

Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów w związku z publikacją artykułu na łamach czasopisma Konteksty Pedagogiczne oraz nie otrzymują gratyfikacji finansowej za opublikowanie tekstu. Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w artykułach, które nie mają wpływu na merytoryczną stronę publikacji.

Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Wydawnictwo Libron autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Wydawnictwo Libron posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).

Tekst jest udostępniany w internecie na licencji CC-BY-SA

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.