Abstrakt
Artykuł przedstawia problemy zdrowotne dziecka z autyzmem. Opisano przyczyny genetyczno-środowiskowe, a następnie przedstawiono naj-częściej występujące problemy zdrowotne u dzieci z autyzmem. Zwrócono uwagę na zaburzenia przewodu pokarmowego, zaburzenia snu, na obecność grzybów Candida, osłabioną zdolność immunologiczną i alergie, a także na zatrucia me-talami ciężkimi. Zdaniem autorki stosowanie diety ma duży wpływ na stan fi-zyczny i psychiczny dziecka. Autorka dostrzega wagę problemów, jakie stwarzają zaburzenia somatyczne.
Bibliografia
Bobińska K., Gałecki P., Florkowski A., Leczenie farmakologiczne autyzmu, [w:] Au-tyzm. Epidemiologia, diagnoza i terapia,red. T. Pietras, A. Witusik, P. Gałecki, Wro-cław 2010.
Borzęcka A., Diagnoza funkcjonalna dziecka z autyzmem a konstruowanie indywidu-alnego programu edukacyjnego, [w:] A. Stankowski, Pedagogické aspekty diagnostyki a poradenstva v teorii a praxi špeciálnej pedogogiky, Ružomberok 2011.
Borzęcka A., Funkcjonowanie dziecka z autyzmem w szkole specjalnej, [w:] Wybrane zagadnienia socjalizacji i edukacji osób z ograniczoną sprawnością, red. Z. Gajdzica, M. Bełza, Sosnowiec 2011.
Błeszyński J., Uwarunkowania efektywnego oddziaływania terapeutycznego w pracy z oso-bami autystycznymi, [w:] Terapie wspomagające rozwój osób z autyzmem, red. J. Błe-szyński, Kraków 2005.
Dawidiuk I., Wpływ diety na zachowania autystyczne, [w:] Autyzm, red. B. Wilczura, Kraków 2009.
Delacato C.H., Dziwne, niepojęte: autystyczne dziecko, przeł. M. Główczak, Warszawa 1995.
Frith U., Autyzm. Wyjaśnienie tajemnicy, przeł. M. Hernik, Gdańsk 2008.
Jagielska G., Etiologia zaburzeń autystycznych, [w:] A. Bryńska, J. Komender, G. Jagiel-ska, Autyzm i zespół Aspergera, Warszawa 2009.
McCandless J., Dzieci z głodującymi mózgami. Przewodnik terapii medycznych dla spek-trum autyzmu, przeł. K. Zdanowski, Warszawa 2007.
Pisula E., Autyzm: przyczyny, symptomy, terapia, Gdańsk 2010.
Wasilewska J., Jarocka-Cyrta E., Kaczmarski M., Patogeneza zaburzeń przewodu po-karmowego u dzieci z autyzmem, „Polski Merkuriusz Lekarski” 2009, t. 27, nr 157.
Autor zgodnie z zaleceniem MNiSW, by przeciwdziałać praktykom „ghostwriting” i „guest authorship” składając tekst dołącza oświadczenie Autora/Autorów, w którym deklaruje wkład każdego z Autorów w powstawanie publikacji. Własnoręcznie podpisane oświadczenie należy przesłać na adres redakcji:
Joanna Skibska | w formie skanu przesłać poprzez system OJS (biblioteka wydawcy).
Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów w związku z publikacją artykułu na łamach czasopisma Konteksty Pedagogiczne oraz nie otrzymują gratyfikacji finansowej za opublikowanie tekstu. Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w artykułach, które nie mają wpływu na merytoryczną stronę publikacji.
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Wydawnictwo Libron autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Wydawnictwo Libron posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Tekst jest udostępniany w internecie na licencji CC-BY-SA