Abstrakt
Artykuł opisuje miejsce muzykoterapii w pracy z dziećmi ze spe-cjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Autor przedstawia definicję muzykoterapii w kontekście ogólnym, jak również w aspekcie dziecka. Zwraca uwagę na dobór odpowiedniej muzyki, a także wskazuje cele i formy sesji terapeutycznych u dzie-ci z autyzmem oraz uszkodzonym narządem słuchu i wzroku.
Bibliografia
Cylulko P., Tyflomuzykoterapia dzieci. Teoria i praktyka muzykoterapii dzieci z niepełno-sprawnością wzrokową, Wrocław 2004.
Gołaszewska M., Zarys estetyki, Kraków 1973.
Janiszewski M., Muzykoterapia aktywna, Warszawa 1993.
Jutrzyna E., Dziecko autystyczne w kręgu muzyki, [w:] J. Błeszyński, Wspomaganie osób z autyzmem, Kraków 2004.
Kalińska-Ewertowska E., Badania nad zastosowaniem ćwiczeń muzyczno-ruchowych w rehabilitacji dzieci z zaburzeniami mowy, Gdańsk 1981.
Knill M., Knill Ch., Program Aktywności-Świadomość Ciała, Kontakt i Komunikacja, Warszawa 1997.
Konieczna E.J., Arteterapia w teorii i praktyce, Kraków 2003.
Kronenberger M., Muzykoterapia. Podstawy teoretyczne do zastosowania muzykoterapii w profilaktyce stresu, Szczecin 2007.
Maciarz A., Biadasiewicz M., Dziecko autystyczne z zespołem Aspergera, Kraków 2000.Natanson T., Muzyczna profilaktyka w procesie nauczania-wychowania. Wybrane refleksje teoretyczne, „Zeszyty Naukowe Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocła-wiu” 1988, nr 45.
Natanson T., Wstęp do nauki o muzykoterapii, Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk 1979.
Pinkola Estés C., Biegnąca z wilkami.Archetyp Dzikiej Kobiety w mitach i legendach,przeł. A. Cioch, Poznań 2001.
Piotrowska B., Muzykoterapia, Jelenia Góra 1998
.Stadnicki A., Tańcedla dzieci, Warszawa 1994.
Wheeler L.B., Shultis L.C., Polen W.D., Clinical Training Guide for the Student Music Therapist, Barcelona 2005.
„Zeszyty Naukowe Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu” 1988, nr 45.
Autor zgodnie z zaleceniem MNiSW, by przeciwdziałać praktykom „ghostwriting” i „guest authorship” składając tekst dołącza oświadczenie Autora/Autorów, w którym deklaruje wkład każdego z Autorów w powstawanie publikacji. Własnoręcznie podpisane oświadczenie należy przesłać na adres redakcji:
Joanna Skibska | w formie skanu przesłać poprzez system OJS (biblioteka wydawcy).
Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów w związku z publikacją artykułu na łamach czasopisma Konteksty Pedagogiczne oraz nie otrzymują gratyfikacji finansowej za opublikowanie tekstu. Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w artykułach, które nie mają wpływu na merytoryczną stronę publikacji.
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Wydawnictwo Libron autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Wydawnictwo Libron posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Tekst jest udostępniany w internecie na licencji CC-BY-SA