Przestrzeń muzyczna dziecka w przestrzeni klasy szkolnej
PDF

Słowa kluczowe

dziecko
uczeń
przestrzeń muzyczna
edukacja muzyczna
klasa

Jak cytować

SZATAN, E. Przestrzeń muzyczna dziecka w przestrzeni klasy szkolnej. Konteksty Pedagogiczne, [S. l.], v. 1, n. 4, 2015. DOI: 10.19265/kp.2015.1.4.76. Disponível em: https://kontekstypedagogiczne.pl/kp/article/view/76. Acesso em: 22 grudz. 2024.

Abstrakt

Dziecko, przekraczając próg szkoły, dostrzega znaki. Muzyka także jest znakiem i częścią muzycznej przestrzeni. Tekst jest próbą ukazania, jak dziec-ko od najmłodszych lat uczy się rozpoznawać różne przestrzenie, a w nich znaki, i jak je interpretuje.

https://doi.org/10.19265/kp.2015.1.4.76
PDF

Bibliografia

Fiske J., Wprowadzenie do teorii komunikowania, Wrocław 1999.

Guczalski K., Znaczenia muzyki. Znaczenia w muzyce, Kraków 2002.

Kilińska-Apanowicz E., Szatan E., Od improwizacji do twórczości muzyczno-ruchowej, [w:] Gdyby Einstein współcześnie chodził do szkoły... (dziecko i twórczość w pedagogice wczesnoszkolnej), red. E. Szatan, D. Bronk, Gdańsk 2008.

Mendel M., Przekraczanie progu szkoły jako „rite de passage”, [w:] Wczesna eduka-cja: między schematem a poszukiwaniem nowych ujęć teoretyczno-badawczych, red. D. Klus-Stańska, E. Szatan, D. Bronk, Gdańsk 2006.

Nowicka M., Przestrzeń fizyczna klasy szkolnej jako środowisko socjalizacji dziecka, [w:] Pedagogika wczesnej edukacji – dyskursy, problemy, otwarcia, red. D. Klus-Stańska, D. Bronk, A. Malenda, Warszawa 2011.

Peirce Ch.S., Wybór pism semiotycznych, przeł. R. Mirek, A.J. Nowak, Warszawa 1997.

Szatan E., Aktywność muzyczno-ruchowa dziecka – praca z rekwizytem w profilaktyce i terapii dysleksji, „Dysleksja” 2010, nr 3 (8).

Szatan E., Ekspresja muzyczno-ruchowa jako zaniedbany obszar edukacji muzycznej dziec-ka, [w:] Zaniedbane i zaniechane obszary edukacji w szkole, red. M. Suświłło, Olsztyn 2006.

Szatan E., O zagrożeniu infantylizacją w edukacji muzycznej dziecka, [w:] Pedagogika wczesnej edukacji – dyskursy, problemy, otwarcia, red. D. Klus-Stańska, D. Bronk, A. Malenda, Warszawa 2011.

Autor zgodnie z zaleceniem MNiSW, by przeciwdziałać praktykom „ghostwriting” i „guest authorship” składając tekst dołącza oświadczenie Autora/Autorów, w którym deklaruje wkład każdego z Autorów w powstawanie publikacji. Własnoręcznie podpisane oświadczenie należy przesłać na adres redakcji:

Joanna Skibska | w formie skanu przesłać poprzez system OJS (biblioteka wydawcy).

Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów w związku z publikacją artykułu na łamach czasopisma Konteksty Pedagogiczne oraz nie otrzymują gratyfikacji finansowej za opublikowanie tekstu. Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w artykułach, które nie mają wpływu na merytoryczną stronę publikacji.

Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Wydawnictwo Libron autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Wydawnictwo Libron posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).

Tekst jest udostępniany w internecie na licencji CC-BY-SA

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.