Od myślenia do działania, czyli o stymulowaniu kreatywności dziecka
PDF

Słowa kluczowe

kompetencja komunikacyjna
kreatywne myślenie i działanie
aspekty uczenia się

Jak cytować

TWARÓG-KANUS, A. Od myślenia do działania, czyli o stymulowaniu kreatywności dziecka. Konteksty Pedagogiczne, [S. l.], v. 1, n. 6, 2016. DOI: 10.19265/kp.2016.1.6.110. Disponível em: https://kontekstypedagogiczne.pl/kp/article/view/110. Acesso em: 26 kwi. 2024.

Abstrakt

Kapelusz jako metafora dla sposobów myślenia, buty – dla róż-norodności działania to sygnały do wykorzystania pamięci, uwagi, trafnych de-cyzji i dobrych wyborów. Dobrze jest zamienić suche fakty, myślenie schema-tami i rutynę na rzecz zastosowania opisanych powyżej koncepcji. Ciekawiej jest wdrożyć zachowania i nawyki sprzyjające myśleniu, odważnie komunikować swoim uczniom praktyczne umiejętności rozwiązywania problemów dydaktycz-nych i wychowawczych za pomocą kolorowych myśli i działań. Jest sporo bodź-ców dydaktycznych i wychowawczych w szkolnej rzeczywistości pomagających zaktywizować uczniów i uatrakcyjnić proces edukacyjny.

https://doi.org/10.19265/kp.2016.1.6.110
PDF

Bibliografia

Adamek I., Jakość edukacji dziecka/ucznia – nauczyciele jako „przewodnicy w uczeniu się”, [w:] Pomiędzy dwiema edukacjami, t. 1, Nauczyciel wczesnej edukacji wobec czasu zmiany, red. I. Adamek, B. Olszewska, Łódź 2014.

Adamek I., Kompetencje kluczowe a swoistość kompetencji kreatywnych nauczyciela, [w:] Kompetencje kreatywne nauczyciela wczesnej edukacji dziecka, red. I. Adamek, J. Bałachowicz, Kraków 2014.

Claxton G., BLP – Buliding Learning Power. Jak pomóc młodym ludziom, aby stawali się lepszymi uczniami?, „Nauczyciel z Klasą. Biuletyn Stowarzyszenia Nauczycieli Edukacji Początkowej” 2013, nr 1 (14).

Bono E. de, Dziecko w szkole kreatywnego myślenia, przeł. M. Witkowska, Gliwice 2010.Bono E. de, Naucz swoje dziecko myśleć, przeł. M. Madaliński, Warszawa 1998.

Bono E. de, Sześć butów, czyli sześć sposobów działania, przeł. M. Petterson, Warszawa 1991.

Kielar-Turska M., Dziecko i komunikacja. Jak dziecko staje się kompetentne komunika-cyjnie?, „Wychowanie w Przedszkolu” 1999, nr 6.

Kwaśnica R., Wprowadzenie do myślenia o nauczycielu, [w:] Pedagogika. Podręcznik aka-demicki, t. 2, red. Z. Kwieciński, B. Śliwerski, Warszawa 2003.

Rau K., Ziętkiewicz E., Jak aktywizować uczniów. „Burza mózgów” i inne techniki w edukacji, Poznań 2000.

Stolarczyk E., Gra w kolory. Program Nauczania Edukacji Wczesnoszkolnej, Warszawa 2010.

Szmidt K.J., Elementarz twórczego życia, Warszawa 1994.

Szmidt K.J., Pedagogika twórczości, Gdańsk 2007.

Wollman L., Rozwijanie potencjału uczenia się jako kluczowe zadanie nauczyciela XXI wie-ku, [w:] Nauczyciel wobec wyzwań współczesności – dylematy, poszukiwania, inspiracje, red. E. Kochanowska, J. Skibska, Bielsko-Biała 2013.

Wollman L., RPU – Rozwijanie Potencjału Uczenia się. Uczenie się przez całe życie – nowe zadania dla szkoły i nauczycieli, „Nauczyciel z Klasą. Biuletyn Stowarzyszenia Nauczycieli Edukacji Początkowej” 2013, nr 1 (14).

Autor zgodnie z zaleceniem MNiSW, by przeciwdziałać praktykom „ghostwriting” i „guest authorship” składając tekst dołącza oświadczenie Autora/Autorów, w którym deklaruje wkład każdego z Autorów w powstawanie publikacji. Własnoręcznie podpisane oświadczenie należy przesłać na adres redakcji:

Joanna Skibska | w formie skanu przesłać poprzez system OJS (biblioteka wydawcy).

Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów w związku z publikacją artykułu na łamach czasopisma Konteksty Pedagogiczne oraz nie otrzymują gratyfikacji finansowej za opublikowanie tekstu. Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w artykułach, które nie mają wpływu na merytoryczną stronę publikacji.

Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Wydawnictwo Libron autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Wydawnictwo Libron posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).

Tekst jest udostępniany w internecie na licencji CC-BY-SA

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.