Artykuły zamieszczone w tym numerze czasopisma wpisują się w szeroki kontekst problematyki procesów i oddziaływań mających na celu zmiany jednostek osadzonych w różnych przestrzeniach wychowawczych. Zmiany te uwarunkowane są przede wszystkim przemianami i oczekiwaniami społecznymi oraz wynikają w dużej mierze z ideałów, zamierzeń i celów wychowawczych.
Teksty znajdujące się w pierwszej części stanowią prezentację badań odnoszących się do procesów poznawczych niezbędnych w realizacji przez uczniów i studentów określonych autonomicznych zadań. Poruszają kwestie dotyczące bezpiecznych środowisk edukacyjnych oraz związków, jakie zachodzą między zachowaniami antyspołecznymi a poczuciem identyfikacji z wybranymi środowiskami wychowawczymi w grupie młodzieży nieprzystosowanej społecznie. Przedstawiają ponadto uwarunkowania i symptomy zaburzeń depresyjnych, wskazując zarazem na ich skutki – samobójstwa popełniane przez małoletnich.
Kolejna część prezentuje z kolei badania poświęcone sztuce jako interwencji wychowawczej służącej poprawie relacji społecznych oraz kompetencji komunikacyjnych uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Znajduje się w niej również analiza badań dotyczących metod kształcenia, form organizacji zajęć, środków dydaktycznych stosowanych przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, a także prezentacja wyników badań odnoszących się do samodzielności społecznej dzieci w wieku przedszkolnym. W tej części zaprezentowano również badania dotyczące analizy skategoryzowanych ćwiczeń edukacyjnych w podręcznikach szkolnych, przeprowadzone na podstawie uaktualnionej wersji taksonomii Blooma.
Następnie przedstawiono badania odnoszące się do konstrukcji oraz wstępnej oceny właściwości psychometrycznych Skali Motywacji Sytuacyjnej SMS-15 dla dzieci oraz do środków, za pomocą których dokonuje się oceny rzetelności narzędzia do badania i diagnozy poczucia umiejscowienia kontroli zdarzeń szkolnych u uczniów.